Матеріали з ефектом пам'яті завжди виробляють на непідготовленого глядача неймовірний ефект. Такі матеріали застосовуються в самих різних областях, починаючи від холодильників і закінчуючи спортивним одягом. Команда вчених з Університету Рочестера розробила новий еластичний полімер, який здатний зберігати прийняту їм форму при кімнатній температурі, проте при впливі тепла людського тіла він повертається до свого початкового вигляду.
Матеріали з ефектом пам'яті, що реагують на температуру, поступово знаходять застосування в галузі автомобілебудування і архітектури. Але у випадку з такими матеріалами, як правило, необхідна дуже висока температура. Вчені з США довгий час працювали над тим, щоб знизити температурну точку початку перетворень всередині матеріалу. І їм це вдалося. Одержаний в ході розробок еластичний полімер досить міцний, добре тягнеться і приймає поставлені йому форми, а при контакті зі шкірою людини (точка початку змін знаходиться на позначці 35 градусів Цельсія) він досить швидко повертається до початкового вигляду.
При розтягуванні матеріалу розтягуються і полімерні молекулярні ланцюжки, з яких він складається. Це призводить до того, що невеликі сегменти полімеру кристалізуються, стабілізуючи його деформовану форму. Вчені з'ясували, що додавання особливих з'єднань в структуру полімеру здатне наділити його здатністю повертатися до первісної форми при заданій дослідниками температурі. Так, шляхом деяких косметичних маніпуляцій зі структурою матеріалу, їм вдалося створити полімер, що реагує на температуру тіла людини.
Вчених зацікавив той факт, що в момент зворотної деформації новий матеріал виділяє помітну кількість енергії, яку можна направити в корисне русло, тому в опублікованому на YouTube відео вони продемонстрували, як їх полімер здатний піднімати вантажі в 1000 разів важчі, ніж він сам. В даний момент дослідники розмірковують над тим, в якій з областей їх полімер може знайти застосування. Серед озвучених версій згадується штучна шкіра, а також одяг, яка автоматично підлаштовується під форму тіла людини.