На що звернути увагу при підготовці до ЗНО з математики?
Як підступитися до задач з математики?
Які хитрощі можна використати здаючи ЗНО?
Спробуємо відповісти на ці та багато інших цікавих питань.
І так, спочатку поговоримо про підготовку до ЗНО з математики. Для цього розглянемо декілька корисних порад.
До тестування ще є час, але треба себе мобілізувати. Майбутнім абітурієнтам слід пам’ятати, що в будь-якому тестуванні ЗНО, зокрема і з математики — 80% завдань є простими завданнями на один-два кроки. Треба грамотно організувати час на систематизацію знань – виділіть для цього щодня хоча б 20 хвилин. Якщо ваші знання будуть розсортовані по поличках, під час тестування вам буде легко ними скористатись. Для цього рекомендуємо повторити все з початку, причому з найпростішого. Скористайтесь наступними експрес-збірниками для повторення: «Математика. Комплексна підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання», автори Є.П. Нелін, О.М. Роганін або «Повний курс математики в тестах», автори Захарійченко Л. І. , Школьний О.В.
Спробуйте написати пробне ЗНО. Встановіть таймер та замірте, скільки часу йде на кожен з видів завдань — з відкритими та закритими формами відповідей. Тільки так Ви зможете виробити правильну особисту стратегію написання роботи. Спершу розв’язуйте легкі завдання, а потім, якщо залишається час — розв’язуйте їх повторно, незважаючи на попереднє розв’язання. Якщо відповіді співпадають — помилки скоріш за все в обчисленнях нема.
Також, перевірити себе можна за допомогою виконання завдань ЗНО попередніх років: zno.osvita.ua/mathematics
Доведено, що більшість помилок допускається, коли виконують арифметичні обчислення, або неправильно читають умови завдання. Тому вдумайтесь у суть завдання, кілька разів перечитайте його умову перед тим, як відповідати.
Не обов’язково готуватися до ЗНО з репетитором. Можна використовувати безліч онлайн-ресурсів для підготовки і перевірки знань. Крім того, ефективним і корисним буде створення з однокласниками «гуртка для підготовки до ЗНО з математики», де колективно розв’язуватимуться задачі, будуть ділитись відповідями та пояснювати один одному складні моменти. В колективі матеріал буде засвоюватись легше і якість знань — покращується. Тут діє принцип: “Пояснив завдання однокласнику – сам краще засвоїв”.
Безпосередньо під час ЗНО рекомендуємо дотримуватись часових рамок, у яких учні звикли працювати. Урок триває 45 хвилин, тому радимо під час ЗНО працювати хвилин 30, а потім трохи розслабитись, зробити паузу на 3-5 хвилин. Після цього — знов сконцентруватись і розпочати роботу з наступним блоком завдань. Це допоможе кращій концентрації уваги.
Також не рекомендуємо зупинятись довго на одному завданні. Краще перейди до інших і повернутися до складного завдання, якщо залишиться час. Коли втрачається час, ми автоматично починаємо хвилюватись і панікувати, відповідно результат кращим від цього не стане.
Як правило, у задачах, пов’язаних з тригонометрією чи геометрією, використовуються кути, градусна міра яких 30, 45, 60, 90, 120, 135 та 150 градусів.
При роботі з тестовими завданнями з вибором однієї правильної відповіді буває доцільно не розв’язувати завдання, а обирати правильну відповідь із запропонованих. Для цього можна підставити варіанти відповідей в умову тесту й обрати той, який задовольняє умову.
Можна, не розв’язуючи рівняння, а підставляючи варіанти відповідей у дане рівняння, знайти число, яке є його коренем.
Велика проблема — третя частина тесту, яка є достатньо складною. Ті школярі, які ніколи не займалися завданнями з параметрами, не зможуть зробити останнє завдання, і навіть не будуть за нього братися. Але перше завдання третьої частини — алгебраїчне і є абсолютно доступним. Його може зробити кожен учень, який готується до ЗНО з математики, бо його розв’язання потребує тільки базових знань.
Без знання формул учень не здасть ЗНО з математики на високий бал. Радимо не зубрити формули, а розуміти й уміти виводити. Для легшого запам’ятовування - створіть власну папку-довідник із формулами. Записуючи, а потім постійно використовуючи формули, краще їх запам’ятаєте. Останній день перед тестуванням присвятіть повторенню формул із довідничка.
Обов’язково необхідно знати наступні формули:
Лідери серед типових помилок під час тесту з математики — це не дочитана умова задачі або її неправильне розуміння. Помилки в обчисленнях: особливо при роботі з від’ємними значеннями — десь не доставили «мінус». Помилка, коли не врахували область допустимих значень при розв’язанні рівнянь, систем рівнянь, нерівностей і відповідно у результаті — не позбулися зайвих розв’язків, які не задовольняють область допустимих значень. Найбільш неприємні помилки — це некоректно переносені відповіді до бланку відповідей. Тому треба бути максимально сконцентрованим!
Тому ще є час якісно підготуватися!
Кафедра вищої математики бажає всім одинадцятикласникам успішно скласти обов’язкове ЗНО з математики та запрошує до навчання в Державному університеті телекомунікацій!