Чи знали Ви, що існує теорія ігор? І розглядається вона як теорія математичних моделей прийняття оптимальних рішень в умовах конфлікту? Оскільки сторони, що беруть участь в більшості конфліктів, зацікавлені в тому, щоб приховати від супротивника власні наміри, прийняття рішень в умовах конфлікту, зазвичай, відбувається в умовах невизначеності.
Теорія ігор – розділ прикладної математики, який використовується в соціальних науках (найбільше в економіці), біології, політичних науках, комп'ютерних науках (головним чином для штучного інтелекту) і філософії. Теорія ігор намагається математично зафіксувати поведінку в стратегічних ситуаціях, в яких успіх суб'єкта, що робить вибір, залежить від вибору інших учасників.
Аналіз різних салонних ігор здійснювався ще у Стародавньому Китаї, але перші роботи, в яких знаходження оптимальних стратегій в іграх формулювалися як математична модель, з’явилися тільки у 17 столітті. Першими дослідженнями ігор в економічній літературі слід вважати статті Антуана Курно (1838), Жозефа Бертрана (1883) та Френсіса Еджворта (1897), в яких розглядалися проблеми виробництва та ціноутворення в олігополії. Однак вони розглядалися тоді як доволі специфічні моделі і в деякому сенсі суттєво випереджали свій час. Першим серйозним математичним результатом у цьому напрямку стала робота Ернста Цермело “Про застосування теорії множин до шахової гри” (1912). У ній він довів, що в кожній позиції шахової партії один із гравців може форсовано виграти або забезпечити собі нічию, обравши “правильні” відповіді на будь який хід супротивника. Хоча саме ця робота вважається першою роботою з теорії ігор, загально визнаним “роком народження ” теорії ігор став 1944 рік.
У 1944 році Джоном фон Нейманом і Оскаром Моргенштерном видана монографія “Теорія ігор та економічна поведінка”, яку вважають фундаментальною основою загальної теорії ігор. У ній була обґрунтована можливість аналізу величезного масиву економічних питань із допомогою теоретико-ігрових моделей. Із виходом у світ саме цієї монографії пов’язують становлення теорії ігор як самостійної математичної дисципліни.
За останні роки здійснився гігантський крок уперед у плані використання методів теорії ігор в інших галузях знань, які мають справу з конфліктами: в військовій справі, в питаннях моралі, при вивченні масової поведінки індивідів, які мають різні інтереси (наприклад, в питаннях міграції населення, або при розгляді біологічної боротьби за існування). Теоретико-ігрові методи прийняття оптимальних рішень в умовах невизначеності мають широке застосування в медицині, в економічному і соціальному плануванні і прогнозуванні, в ряді питань науки та техніки. Іноді теорію ігор відносять до математичного апарату кібернетики, або теорії дослідження операцій.
Кафедра вищої математики, математичного моделювання та фізики запрошує усіх бажаючих на заняття гуртка «Основи теорії ігор».
Зустрічі відбуваються по понеділках о 15:15 в Zoom.
Ідентифікатор конференції: 540 547 1196, код доступу: KMJBd0.