В даний час дуже інтенсивно ведуться роботи зі встановлення майбутнього вигляду мобільних мереж п'ятого покоління 5G. Основними завданнями стандарту 5G є: розширення спектра використовуваних частот; збільшення ємності мереж; підвищення ефективності мережевої інфраструктури, побудованої на базі застосування хмарних технологій. Однією з умов майбутньої еволюції мережі 5G буде збільшення спектральної ефективності переданих сигналів шляхом використання нових сигнально-кодових конструкцій.
За попередніми прогнозами розгортання мереж 5G буде здійснено в діапазонах 791-862 МГц, 2,5 2,69 ГГц або в 5 ГГц - діапазоні. Зростання трафіку вимагає збільшеного розширення спектра, який буде використано в системах 5G. Високочастотні діапазони в сантиметрових хвилях (cmWave) і міліметровому (mmWave) діапазоні хвиль будуть прийняті через їх потенціал для підтримки більш широких смуг каналів і, як наслідок, через можливість забезпечення високих швидкостей передачі даних.
У стандарті 5G можливі множинні підключення, в тому числі і шляхом ретрансляції з одного пристрою на інший (прямий доступ абонентських пристроїв D2D (device-to-device)), тобто «мультіетапна» маршрутизація (multihop), що веде до розширення покриття. Для вирішення таких завдань провідні телекомунікаційні компанії пропонують свої творчі ключові розробки.
31 травня 2016 року у семінарі «Інновації починаються тут» в Києві представники компанії Nokia Лідія Варукіна і Олексій Єфременко представили технології і платформи, що дозволяють вирішити поставлені перед операторами завдання і поліпшити повсякденне життя людей в світі, об'єднаному комунікаціями: рішення в області Інтернету речей (IoT ), хмарних технологій, комплекс послуг для оптимального і ефективного розгортання малих сот зовнішньої установки і багаторівневих мереж; технології LTE-Advanced c агрегацією трьох несучих; унікальний метод збільшення пропускної здатності мереж Wi-Fi; нові рішення для розгортання та гарантування якості послуг, забезпечення безпеки та управління мережами на базі хмарних NFV / SDN технологій. Крім цього, були продемонстровані рішення і послуги для мереж 5G, здатні адаптуватися до різноманітних потреб різних галузей і які сприяють масштабним перетворенням в таких секторах, як охорона здоров'я, безпека, автомобілебудування, охорона правопорядку, «розумні міста» і багатьох інших.
Величезний інтерес присутніх викликали розробки з використання не ортогональних сигналів в 5G під назвою Universal Filtered OFDM (UF-OFDM); - Сигнал OFDM з універсальною фільтрацією поза смугових випромінювань. Також була більш детально представлена завідувачу кафедри радіотехнологій Сайко В.Г. нова розробка - готова до роботи в мережах 5G систему радіодоступу AirScale, яка прийде на зміну вельми популярної базової станції Flexі. Вона підтримує всі технології - від 2G до LTE Advance Pro, а також буде підтримувати 5G, коли ця технологія з'явиться. До складу Nokia Air Scale входить нова базова станція з розрахованими на майбутнє блоками обробки вихідного сигналу (base band) і радіочастотними елементами, що дасть замовникам недосяжну раніше якість зв'язку. Air Scale також споживає на 60% менше електроенергії в порівнянні з системами Flexi.