Фейки та інформаційні вкиди здатні посіяти паніку та навіть зашкодити фізично. Розгойдування психіки, вплив на настрої та емоції, формування громадської думки й поведінки в зручному для замовника руслі - усе це складники інформаційно-психологічних операцій (ІПСО), які доводять людину до стану паніки й позбавляють критичного мислення. Такі операції використовують як у мирний, так і у воєнний час. Простіше ІПСО - це дезінформація, пропаганда, перебільшення певної інформації або применшення іншої, кібератаки.
Яскравим прикладом ІПСО можна назвати хайп довкола нанесених міток на дорогах і будівлях. У месенджерах та соцмережах ширилася інформація із закликами їх зафарбовувати, бо нібито ці мітки допомагають ворогу наводити ракети через супутники.
Згодом з’ясувалося, що ці позначення були нанесені спеціальною світловідбивною фарбою, яку використовують при геодезичній зйомці й жодного стосунку до воєнних дій не мають. Вкид про мітки зробили для того, щоб занурити українців у дискомфортну психологічну ситуацію, посіяти паніку та страх. І ця ІПСО тоді непогано спрацювала.
Завдяки сучасним месенджерам ІПСО шириться миттєво методом «сарафанного радіо», і якщо вчасно не виступити зі спростуванням - подібна дезінформація створює шалену паніку в суспільстві,
На кафедрі документознавства та інформаційної діяльності розроблено комплекс навчальних заходів для підготовки висококваліфікованих інформаційних аналітиків!
Згідно з навчальним планом здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського) рівня, що навчаються за освітньою програмою «Інформаційна аналітика та зв’язки з громадськістю», вивчають ряд дисциплін, які формують навички протидії ІПСО:
На старших курсах студенти проходять практику в компаніях-партнерах кафедри - ПАТ «COOD SERVICE». яка надає послуги з політичного консалтингу, у відділі інформаційного та комунікаційного забезпечення Міністерства у справах ветеранів України, де знання, здобуті під час занять, застосовують під час виконання певних видів робіт, набувають практичних навичок під керівництвом досвідчених фахівців від баз практики.
Кафедра документознавства та інформаційної діяльності готує фахівців, на яких є запит у сучасному суспільстві, які будуть протидіяти інформаційно-психологічним операціям, вчитимуть інших дотримуватися інформаційної гігієни.