XL

Державний університет
інформаційно-комунікаційних
технологій

На кафедрі Комп'ютерних наук відбувся семінар з перспектив розвитку інформаційних технологій

14:31, 26-09-2024

У середу, 25 вересня, на кафедрі Комп'ютерних наук Державного університету інформаційно-комунікаційних технологій відбувся семінар з перспектив розвитку галузі інформаційних технологій.

З доповіддю виступив професор кафедри доктор технічних наук Юрій Катков. Під час обговорення було визначено, що перспективними напрямками в комп'ютерних науках у найближчі роки будуть ті, що поєднують новітні технології з викликами сучасного світу.

Основними із них є:

1. Штучний інтелект (Artificial Іntelligence - AI) та машинне навчання. AI стає основою для багатьох інновацій, таких як обробка природної мови (Natural Language Processing - NLP), комп'ютерний зір, автоматизація процесів, персональні помічники, і розвиток автономних систем. Розвиток виконується на основі генеративного AI для створення контенту (адаптивний AI, здатний самонавчатися в процесі роботи); застосування AI для вирішення глобальних проблем (клімат, ресурси); великі мовні моделі (LLM) та їх застосування; вдосконалення моделей на базі GPT для різних завдань; інтеграція LLM у розробку програмного забезпечення.
  2. Квантові обчислення. Квантові технології можуть забезпечити обчислювальні можливості для складних завдань, які важко вирішити за допомогою класичних комп'ютерів. Це стосується моделювання хімічних процесів, криптографії та оптимізації.
  3. Кібербезпека. Зі збільшенням обсягів цифрових даних потреба у захисті конфіденційності та безпеки стає ключовою. Нові підходи до кібербезпеки, такі як захист даних на основі АІ та використання квантової криптографії, будуть критично важливими.
  4. Хмарні обчислення та обчислення на краю (Edge computing). Зростає попит на хмарні рішення та розподілені обчислювальні системи для обробки великих обсягів даних. Це важливо для масштабованості, ефективності та підтримки IoT (інтернет речей).
  5. Блокчейн та децентралізовані системи. Використання блокчейн-технологій розширюється за межі криптовалют для захисту даних, забезпечення прозорості в бізнес-процесах і розвитку децентралізованих додатків.
  6. Біоінформатика та обчислювальна геноміка. З розвитком персоналізованої медицини комп'ютерні науки відіграють важливу роль в аналізі генетичних даних і створенні нових методів для діагностики та лікування хвороб.
  7. Робототехніка та автономні системи. Розвиток робототехніки, зокрема для медицини, промисловості та логістики, стає ключовим напрямом, оскільки автоматизовані системи дедалі більше впливають на різні галузі.
  8. Доповнена та віртуальна реальність (AR/VR). Технології AR і VR продовжують розвиватися в ігровій індустрії, освіті, медицині та дизайні. Вони будуть відігравати важливу роль у створенні інтерактивних середовищ для різних застосувань.
  9. Green IT та стійкі обчислення. Зростає інтерес до екологічно чистих обчислень, які зосереджені на зниженні споживання енергії та впливу на навколишнє середовище шляхом оптимізації ресурсів і розробки нових енергоефективних технологій.
  10. Етика та відповідальність у технологіях. Зі зростанням впливу технологій на суспільство важливими стають питання етичного використання даних, прозорості алгоритмів та забезпечення інклюзивності технологій.

Ці напрями будуть важливими у найближчі роки, оскільки поєднують технологічні інновації з соціальними викликами та економічними потребами. Саме тому навчання на кафедрі Комп'ютерних наук повинно бути  таким, що розвиває теоретичні знання та практичні навички в галузі ІТ відповідно до вимог сучасності.