«Саме те, як ви збираєте, організуєте і використовуєте інформацію,
визначає, переможете ви чи програєте»
Б.Гейтс
“Подальший успіх української IT-індустрії залежить
від спроможності нашої системи освіти адаптовуватися
до дуже динамічного ринку — як щодо кількості нових спеціалістів,
так і якості їхніх знань.”
Максим Почебут,
Віце-президент Асоціації “IT України” з освітніх питань
Кафедра Інженерії програмного забезпечення відповідає за підготовку по спеціальності 121-Інженерія програмного забезпечення, тобто займається підготовкою програмістів.
Не секрет, що будь-які зміни даються суспільству дуже важко, а зміни в освіті стикаються з безліччю перепон. Державний університет телекомунікацій, був одним з перших ВУЗів, який почав вчити тому що потрібно зараз, а не продукувати застарілі знання та технології, необхідні зміни були ініційовані ректором Толубко Володимиром Борисовичем. Так була створена концептуально нова освітня модель «12 кроків до якісної освіти»:
Сьогодення вимагає від студента швидко зорієнтуватися і зрозуміти ким бути, як отримати можливість заробити гроші. Якщо підготовка розпочинається на третьому курсі, студент втомлюється чекати і втрачає інтерес до майбутньої професії.
Ми пішли іншим шляхом – вже в 1 семестрі наші студенти вивчають дисципліну «Основи інженерії програмного забезпечення», в якій знайомляться з особливостями та основними поняттями професії: що таке Frontend та backend, хто такий тестувальник, як створюється програмне забезпечення, що таке життєвий цикл програмного забезпечення, для чого потрібен scrum, як працювати з git та мають можливість спробувати себе у власному стартапі.
Підготовка з програмування розпочинається також з першого курсу, студенти вивчають свою першу мову програмування С++. Може виникнути питання: чому С++?
На сьогодні однією з найважливіших спеціалізацій стане програмування у сфері embedded, без якого неможливе існування таких сфер, як автомобільна, зокрема, розробки в сфері безпілотних автомобілів, медицина, а також розумні міста, IoT (інтернет речей) і багато іншого. Дуже багато технологічних рішень, що оточують нас, - це ембеддед. Вони істотно полегшують наше життя, а то й рятують його. Кількість «розумних» пристроїв, починаючи з побутових приладів, медичного обладнання, автомобілів, і закінчуючи десятками інших рішень в різних сферах, зростає з кожним днем і вже давно перевищує кількість комп'ютерів і смартфонів. Розроблення такого роду embedded-cистем завжди пов'язане з вирішенням складних інженерних завдань і саме тому попит на embedded-програмістів буде рости з кожним роком.
Однією з основних компетенцій, якими повинен володіти кваліфікований embedded-фахівець: це знання програмування на мовах C або С++.
Презентація власних ІТ-проектів на дисципліні «Основи інженерії програмного забезпечення», командна робота, 1 семестр, 1 курс, 2018 рік
На першому курсі для студентів всіх спеціальностей викладається дисципліна «Застосування інформаційно-телекомунікаційних засобів». Незважаючи на те, що ми готуємо програмістів, в даній дисципліні студенти знайомляться з основними поняттями телекомунікацій, вчаться налаштовувати роутер, можуть відповісти на питання чому «ріжеться» сигнал, що зробити, щоб якість wi-fi була краща, як підключити і налаштувати супутникову тарілку, домофон, камеру відеонагляду, сигналізацію та багато іншого, що дає можливість використовувати можливості сучасних інформаційних технологій у повсякденному житті в повній мірі.
На 1 та 2 курсах – «Групова динаміка і комунікації», «Ділові комунікації» відповідно
"Один у полі не воїн" – цією приказкою можна описати й бізнес-процеси в сфері інформаційних технологій. Її представники мають бути готовими до прямого діалогу не тільки зі своїми колегами, але й із клієнтами.
Клієнти очікують, що українські команди будуть партнерами, а не просто виконавцями. Такий рівень взаємодії, вимагає пошуку спільних рішень, участі в брейн-стормах і нелегких дискусіях. Іноді для висококваліфікованого фахівця це може стати важким випробуванням
З настанням четвертої індустріальної революції розробники програмного забезпечення все більше виконують роль бізнес-консультантів. Адже цифрові технології здатні докорінно змінювати бізнес-моделі компаній. Тому вміння будувати довгострокові взаємини з клієнтами є дуже важливим.
Саме цих знань та вмінь наші студенти досягають на дисциплінах «Групова динаміка і комунікації», «Ділові комунікації» відповідно, а колектив кафедри тісно співпрацює зі студентами для досягнення спільної мети – підготувати конкурентноздатного фахівця для ІТ-індустрії
Пейнбол, група ПД-24, закріплення отриманих знань з дисципліни «Групова динаміка і комунікації» з куратором Негоденко О.В., вересень 2018
На 4-му курсі дисципліни «Засади відкриття власного бізнесу», «Хмарні технології», «Штучний інтелект»
Починаючи з першого курсу ми готуємо наших студентів до можливості реалізувати себе і як бізнисменів, курс «Засади відкриття власного бізнесу» знайомить з правовими аспектами та дає можливість втілити свою мрію в реальність.
З першого курсу наші студенти працюють в хмарному середовищі ofice 365 та користуются хмарними сервісами: Google Drive, Apple iCloud, Amazon Cloud Drive, Microsoft OneDrive. А тепер прийшов час дізнатись про питання безпеки, масштабування, розгортання, резервного копіювання в контексті хмарної інфраструктури; вибирати оптимальну стратегію переходу на хмарні технології.
Ще нещодавно розробками у сфері штучного інтелекту (ШІ) займалися лише такі великі технологічні компанії, як Amazon, Baidu, Google та Microsoft. Втім завдяки розвитку хмарних технологій, ШІ-розробки стають доступними навіть для стартапів без серйозного фінансування. Компанія Microsoft, яка володіє власною хмарної платформою Azure, об’єдналася з Amazon з метою створити бібліотеку глибокого навчання з відкритим вихідним кодом Gluon. Передбачається, що завдяки Gluon створювати нейромережі буде також легко, як стандартні програми для смартфонів. Компанія Google також анонсувала запуск хмарної системи для розробок у сфері штучного інтелекту під назвою Cloud AutoML. Поява доступних хмарних платформ дозволить активніше впроваджувати ШІ-технології у медицину, енергетику й промисловість. А наші студенти повинні вільно орієнтуватись в сучасних технологіях.
"Доступ до сучасних знань мають перш за все ті,
хто володіє іноземною мовою або кількома"
Оскільки левова частка замовників української IT-індустрії – це закордонні клієнти, то володіння найпоширенішою у діловому світі мовою – обов’язкове. Причому – потрібно оволодіти нею на високому рівні. Це – необхідний мінімум.
З іноземними клієнтами потрібно спілкуватися англійською, і ця ж мова використовується для взаємодії всередині компаній.
Для майбутнього програміста, окрім технічних знань, представники індустрії виділили необхідний мінімум соціальних навичок, а саме базовий рівень стійкості до стресів, досвід та вміння працювати в команді та володіння інструментами тайм-менеджменту. Без англійської дороги в IT нема, але для інженерів-початківців достатньо володіти мовою на рівні B1 — тобто середньому. Цього буде достатньо для роботи з технічною документацією та листування з іноземними клієнтами.
Підготовка за спеціальністю 121-Інженерія програмного забезпечення, забезпечує можливість нашим студентам оволодіти англійською мовою на рівні В2, крім базових знань на 1-2 курсі, 20% практичних занять на 3-4 курсі викладається англійською мовою, для можливості вільно володіти технічною англійською мовою.
Чи можна навчити програмувати на лекції? Риторичне питання…
З першого дня створення кафедри наші студенти відпрацьовують практичні навички на лабораторних та практичних заняттях, обсяг яких в учбовому плані становить 63%. Більшість занять, що проводить кафедра, має формат лекційно-практичний, коли теоретичний матеріал закріплюється зразу ж на парі та під час виконання домашніх завдань.
Не важливо яку мову програмування і яку платформу фахівець спочатку вибирає. Критично важливо виробити глибинне розуміння принципів інженерії, сформувати інженерне мислення. Це допоможе правильно шукати потрібну інформацію в майбутньому і формувати криву своєї кар'єри.
Як правило, багато сучасних мов програмування, які вибираються для старту навчання, базуються на загальних правилах, відмінним є тільки синтаксис або реалізація. При цьому інструменти і платформи можуть змінюватися часом кожні півроку-рік. Інтенсивність змін дуже висока. Не можна вивчити якісь інструменти зараз і пожинати плоди цього знання всі 5 років. Саме тому в ДНК інженера і програміста повинна бути звичка постійного навчання протягом професійної кар'єри. Вчитися завжди і не перестаючи. Завдяки цьому актуальність і цінність українського фахівця буде збережена і через 5 і через 10 років.
Саме для можливості легко перейти на нову мову програмування наші студенти отримують грунтовну теоретичну підготовку з дисциплін «Вища математика», «Дискретні структури», «Теорія ймовірностей та математична статистика», «Теорія алгоритмів та структури даних».
Партнери кафедри Інженерії програмного забезпечення
|
Форми співпраці:
|
|
|
|
|
|
Кафедра Інженерії програмного забезпечення заключила договори з компаніями, які є потенційними замовниками випускників за спеціальністю (спеціалізацією) підготовки кафедри, а саме компаніями EPAM та CyberBionic Systematics.
Спіпраця постійно розширюється…
Так, 29 січня 2018 року підписано Меморандум про міжнародне співробітництво між Державним університетом телекомунікацій і компанією Сан Глобал (Японія), яким передбачено впровадження та координація спільних проектів у сфері інформаційних та телекомунікаційних технологій в Україні та Японії, допомога у подальшому працевлаштуванні студентів Університету (за спеціальністю Інженерія програмного забезпечення), вдосконалення навчальних програм у сфері інформаційних технологій та комунікацій, згідно вимог міжнародних роботодавців.
А 22 листопада 2018 року кафедрою Інженерії програмного забезпечення було розпочато співпрацю з новими партнерами. Наразі підписано угоду між Державним університетом телекомунікацій та компаніями ELEVONDATA (індійська компанія штаб-квартира якої знаходиться в Нью-Йорку) та Greenlife Sciences (індійська компанія штаб-квартира в Варшаві).
В рамках угоди про співпрацю передбачено:
Кафедра Інженерії програмного забезпечення оснащена наступними лабораторіями: № 326, № 310, №320, №302.
Навчальна лабораторія кафедри Інженерії програмного забезпечення №326 знаходиться на третьому поверсі. Приміщення просторе та світле. Три великих вікна виходять на південну сторону. Денне освітлення є достатнім. Стіни салатового кольору заспокоюють зір та створюють спокійну та робочу атмосферу.
Навчальна лабораторія № 326 обладнана сучасними комп’ютерами, проектором та дошками, що дає можливість проводити як лекційні так і практичні заняття. Встановлене додаткове програмне забезпечення дозволяє транслювати зображення з проектора на кожне робоче місце. В лабораторії встановлені операційні системи Ubuntu на ядрі Linux, Intellij IDEA, програмні продукти Eclipse, Notepad. Кожен комп’ютер під’єднаний до мережи інтернет, завдяки цьому студенти мають можливість працювати в хмарному середовищі Office 365. Програмне забезпечення в лабораторії 326 призначена для вивчення мов програмування C++, C#, Java, Python, Java Script, CSS, HTML, Bush, PHP.
В 2017 році за підтримки EPAM на кафедрі створено навчальну лабораторію №302, яка обладнана сучасними комп'ютерами з двома моніторами, проектором та дошкою. В 2018 році за підтримки EPAM на кафедрі створено навчальну лабораторію № 310, яка підключена до серверу Університету, обладнана тонкими клієнтами з двома моніторами кожний, проектором та дошкою. З метою проведення лекційних занять та тренінгів оснащена 320 ауд.
"Розробка уніфікованого переліку вимог до інженерів junior-рівня — перший крок з боку бізнесу для формування спільного з вищими навчальними закладами та самими студентами бачення, якими ж знаннями на виході зі студентської лави має володіти молодий IT-спеціаліст. Тож університети можуть використовувати ці рекомендації для модернізації навчальних програм, а студенти самостійно опановувати необхідні навички”, — зауважує Максим Почебут, Віце-президент Асоціації “IT України” з освітніх питань.
На кафедрах, які проводять підготовку за спеціальністю, тільки 25% часу припадає на дисципліни загальної підготовки. Дисципліни професійної підготовки розподіляються 75% за спеціальністю. Всі дисципліни спеціальності погоджені та рекомендовані фірмами-партнерами кафедри, враховують рекомендації ІТ-асоціації.
Участь в конференції «Синергія: ІТ-освіта та ІТ-бізнес» 11 грудня 2018
Щоб пробитися на перспективну посаду в будь-якій організації, необхідно мати гарну освіту. Сьогодні вища освіта вже не може стати стовідсотковою гарантією успішного працевлаштування, особливо це стосується IT-фахівців. Додаткові сертифікати, що підтверджують кваліфікацію в тій чи іншій предметній області, підвищують шанси на популярність серед роботодавців.
Під сертифікацією програмістів розуміється підтвердження відповідності їхньої кваліфікації тим вимогам, які пов'язані з виконанням певних завдань у галузі комп'ютерних та мережевих технологій. Сертифікат з підтвердженням кваліфікації ІТ-фахівця видається органом або організацією, які проводили сертифікацію. Програмісти повинні зараз володіти досить великим обсягом знань, щоб бути якомога більш універсальними і вміти вирішити будь-які поставлені завдання. Сертифікація програмістів представляє собою стандарти, що застосовуються для оцінки професійного рівня і якості знань ІТ-фахівця.
Сертифікація:
Назва |
Дисципліна |
Сертифікат |
В рамках навчальної програми |
||
С#, (базовий рівень) TFS, WF, ADO.NET |
Об’єктно-орієнтовне програмування |
Сертифікат CyberBionic systematics, З можливістю отримати сертифікат Microsoft |
HTML CSS, JS |
Web-технології та Web-дизайн Web-програмування |
Сертифікат CyberBionic systematics, З можливістю отримати сертифікат Microsoft |
QA Specialist |
Якість програмного забезпечення та тестування |
Сертифікат кафедри (за програмою ЕРАМ) |
С++ |
Програмування |
Сisco |
Python |
Спеціальні мови програмування |
Сisco |
Поза новчальною програмою |
||
С++ (для ІТ, ТК) |
Програмування |
Сертифікат кафедри |
DevOps |
DevOps |
Сертифікат кафедри |
Кафедра зупинила свій вибір на сертифікації від Microsoft та Cisco.
18 квітня 2018 року в рамках конференції “Синергія: Бізнес та ВНЗ” компанії-учасники Асоціації “IT України” презентували уніфікований перелік вимог та рекомендацій до спеціалістів junior-рівня. Перелік охоплює три найбільш популярні та затребувані IT-спеціалізації — розробку, тестування та автоматизоване тестування програмного забезпечення. Таким чином, сервісна IT-індустрія першою в Україні розробила єдині вимоги до спеціалістів, які тільки починають кар’єру на ринку.
Щоб почати роботу в IT, junior-розробник має володіти навичками програмування HTML/CSS на середньому рівні, JavaScript та .NET на початковому рівні. Натомість якість коду та відстежування помилок не є пріоритетними параметрами, оскільки набуваються з досвідом.
Окрім технічних знань, представники індустрії виділили необхідний мінімум соціальних навичок, а саме базовий рівень стійкості до стресів, досвід та вміння працювати в команді та володіння інструментами тайм- менеджменту. Без англійської дороги в IT нема, але для інженерів-початківців достатньо володіти мовою на рівні B1 — тобто середньому. Цього буде достатньо для роботи з технічною документацією та листування з іноземними клієнтами.
Створення переліку вимог саме для цих фахів не є випадковим – дані знання та вміння вважаються основними для початку роботи в ІТ-індустрії та є відправною точкою для подальшого професійного розвитку спеціаліста.
Зауважимо, що у 2017 році українська IT-індустрія зросла на 20% і зараз налічує близько 120 тисяч спеціалістів. Аби втримати такі темпи росту, цього року їй потрібно додати близько 25-30 тисяч фахівців, тоді як українські університети щороку випускають лише 12-16 тисяч студентів IT-спеціальностей.
Нестача ІТ-фахівців ще раз підтверджує, що наш випускник буде затребуваний на ринку праці, а завдяки отриманим знанням та міжнародній сертифікації зможе отримувати гідну заробітну плату.
![]() |
![]() |
![]() |
Завдяки освітній моделі «12 кроків до якісної освіти» кафедра Інженерії програмного забезпечення виконує всі вимоги роботодавців!
Проведення практик студентів організовано та проводиться в компаніях-партнерах кафедри, однією з них є компанія CyberBionic Systematics.
Практика студентів 2 та 3 курсів в 2018 році в компанії CyberBionic Systematics
На кафедрі проводиться активна робота з метою розширення кола партнерства з ІТ-компаніями, так в цьому році 10 студентів спробують себе на практиці в «Альфа-банку». Кафедра постійно шукає нові напрямки для стажування та подальшого працевлаштування наших студентів.
Реалізація цієї концептуально нової освітньої моделі забезпечує підготовку конкурентоспроможних фахівців, які повною мірою відповідатимуть потребам сучасного ринку праці. В результаті здійснення інноваційного змісту навчання наш випускник повинен володіти теоретичними знаннями виконання вимог компетенцій роботодавців і практичними уміннями і навиками їх здійснення.
Державний університет телекомунікацій
Україна, 03680, м.Київ,
вул. Соломянська 7,
ауд.315 (кім. 3, 4)
тел. 249-25-96